Efektywna praca zdalna

Efektywna praca zdalna

... dawno, dawno temu, w odległej galaktyce... a mówiąc precyzyjniej w 2001 roku sygnatariusze Manifestu Agile stwierdzili, iż „Najbardziej efektywnym i wydajnym sposobem przekazywania informacji zespołowi projektowemu/developerskiemu jest rozmowa face to face”. Ale "galaktyka" gdzie były realizowane projekty IT przez 22 lata bardzo się zmieniła. Miały na to wpływ ogólnie dostępny szerokopasmowy Internet oraz Internet mobilny, które przyśpieszyły i zmieniły model pracy...aha nie zapominajmy o cichym antybohaterze czyli pandemii koronawirusa, która przyśpieszyła i dokonała szybkiej niekontrolowanej rewolucji. Jak zarządzić zdalnym lub rozproszonym zespołem Scrumowym tak aby efektywność projektów była zadowalająca?  

W biurze, kontakt bezpośredni pozwala na szybszą komunikację i koordynację zespołu, ale wymaga od zespołu bycia fizycznie obecnym. Natomiast praca zdalna oferuje większą elastyczność czasową, umożliwiając pracownikom wykonywanie zadań z dowolnego miejsca, ale może wymagać bardziej świadomego zarządzania komunikacją i monitorowaniem postępów projektów. 

W Yellows wypracowaliśmy swój model, który powstawał w bólu, ale obecnie sprawdza się i działa bez zarzutu: 

  • Współpraca i samodzielność: Zachęcaj do współpracy między członkami zespołu, ale także do podejmowania decyzji i działania samodzielnie. Samoorganizujący się zespół jest kluczowy w Scrumie. 
  • Mniej kontroli, więcej odpowiedzialności: Liderzy tracą poczucie pełnej kontroli nad pracownikiem, ale przecież możemy wykorzystać potencjał pracownika i uwolnić jego kreatywność poprzez delegowanie.
  • Eliminowanie przeszkód: Zapewnij, że zespół ma wsparcie w eliminowaniu przeszkód, które mogą wpłynąć na postępy projektów. Bądź gotowy do szybkiego reagowania na wyzwania. 
  • Kanały komunikacji: Upewnij się, że zespół ma dostęp do różnych kanałów komunikacji, takich jak komunikatory, wideokonferencje, e-maile itp. Regularna i otwarta komunikacja jest kluczowa w metodyce Scrum. Zespół pracujący zdalnie często traci poczucie więzi z zespołem i firmą oraz bywa mniej zaangażowany. Tym bardziej, istotna jest komunikacja, zwłaszcza w trybie video, żeby poczuć, że spotykamy się z żywymi ludźmi, choć w nieco innych okolicznościach. 
  • Odpowiednie narzędzia: Wykorzystuj narzędzia do zarządzania projektami, takie jak tablice Kanban, narzędzia do śledzenia zadaniowego oraz platformy do współpracy, komunikacji, aby umożliwić zespołowi efektywne planowanie i monitorowanie postępów. 
  • Wyraźne cele: Upewnij się, że zespół rozumie cele i zakres każdego sprintu/projektu. Jasne wytyczne pomogą zespołowi skoncentrować się na najważniejszych zadaniach. 

 

Jesteśmy ciekawi jak u Was zmieniło się zarządzanie i realizacja projektów IT szczególnie z modelu pracy zdalnej lub zespołów rozproszonych? 

Ostatnie artykuły

Jak Software House i Klient mogą wspólnie osiągnąć sukces?

Jak Software House i Klient mogą wspólnie osiągnąć sukces?

Jak budować partnerskie relacje w branży IT?

Zobacz więcej
Czy sztuczna inteligencja zastąpi "klasycznego Juniora"?

Czy sztuczna inteligencja zastąpi "klasycznego Juniora"?

Czy raczej Junior wykorzysta AI do szybkiego podniesienia swoich umiejętności zawodowych?

Zobacz więcej
Jak przetestować hipotezę biznesową?

Jak przetestować hipotezę biznesową?

Jak sprawdzić czy dany pomysł biznesowy lub produkt jest wartościowy i spełnia potrzeby rynku? Jak nie "przepalić" budżetu?

Zobacz więcej
Skontaktuj się z nami i... Opowiedz nam więcej o
swoim projekcie